Masaż sportowy - czym jest?

Masaż Sportowy jest to masaż ręczny, w którym dobór technik wykorzystywanych podczas masażu, dobiera się indywidualnie do zawodnika, biorąc pod uwagę jego predyspozycje, uprawianą dyscyplinę sportową i czas w jakim przygotowuje się do ważnych zawodów.

Dzwoni do mnie klient:
- Dzień dobry, chciałem umówić się na masaż sportowy.
- Witam, a dlaczego właśnie masaż sportowy, trenuje Pan coś, jest Pan sportowcem?
- Nie, po prostu zależy mi na silnym masażu.

OTÓŻ NIE !!! Nie o to chodzi w masażu sportowym.

Utarło się przekonanie, że masaż sportowy, to masaż silny. Wiele gabinetów masażu i fizjoterapii oraz ośrodków SPA mają w swojej ofercie ten masaż. Na pytanie, jaki masaż mogą wybrać, żeby był on silny – polecą oni właśnie masaż sportowy. Jest to błędne myślenie i jest to wprowadzanie klienta w błąd!
To, co zawsze tłumaczę moim klientom – każdy masaż można wykonać mocno: i oczywiście, również masaż sportowy, ale i każdy inny: bańką chińską, relaksacyjny, klasyczny, leczniczy, Lomi Lomi, itd. Zależy to od wielu czynników, do których należą m.in. : wiek klienta, płeć, rodzaj aktywności wykonywanej na co dzień, odporności na ból, jak i oczywiście siły i możliwości masażysty.

Chciałabym teraz wytłumaczyć czym jest masaż sportowy, i jakie są jego rodzaje.

Masaż Sportowy jest to masaż ręczny, w którym dobór technik wykorzystywanych podczas masażu, dobiera się indywidualnie do zawodnika, biorąc pod uwagę jego predyspozycje, uprawianą dyscyplinę sportową i czas w jakim przygotowuje się do ważnych zawodów. Inaczej będzie masować się zawodnika przygotowującego się do ważnych wydarzeń sportowych, inaczej będzie się go masować w dniu ważnych zawodów, a jeszcze inaczej będzie się z nim pracować na początku czy na końcu sezonu, w tz. okresie przejściowym.


Cele Masażu Sportowego: Rodzaje Masażu Sportowego:
  • zapobieganie urazom i kontuzji, które mogą pojawić się w trakcie aktywności fizycznej (np. przeciążenia, naciągnięcia, naderwania)
  • wydobycie z zawodnika jak najwięcej możliwości psychofizycznej przydatnej podczas intensywnego wysiłku fizycznego
  • skuteczny w przeciwdziałaniu „apatii przedstartowej” lub „gorączki przedstartowej”
  • działanie lecznicze (np. wspomaga leczenie urazów)
  • rozgrzewa (np. przed treningiem)
  • regeneruje (np. po dużym wysiłku)
  • ma działanie antystresowe (np. przed ważnym wydarzeniem sportowym)
  • walka z bezsennością (m.in. spowodowaną stresem)
  • w zależności od potrzeby, może mieć dla zawodnika działanie uspokajające lub pobudzające (w zależności od celu, stosowany po albo przed masażem)
  • odpowiednio wykonany, może zastąpić pojedynczy trening
  • treningowy
  • przed zawodami
  • startowy
  • powysiłkowy
  • podtrzymująco-kondycyjny

MASAŻ SPORTOWY TRENINGOWY

Masaż nazywany jest również masażem kondycyjnym lub przygotowawczym, ponieważ jego głównym celem jest przygotowanie i utrzymanie zawodnika w odpowiedniej kondycji (psychicznej jak i fizycznej). Czasem ten masaż może zastąpić pojedynczy trening i odpowiednio wykonany: przynosi podobne rezultaty. Masowane są głównie te partie mięśniowe, które najintensywniej pracują podczas wysiłku fizycznego. Masaż ten można wykonywać nawet 2x/dzień (koniecznie po zakończonym treningów, najlepiej około 2 h po). Masaż też wpływa na początku na pobudzenie mięśni, a w efekcie powoduje ich rozluźnienie. Przed ważnym wydarzeniem sportowym dla zawodnika, ten masaż wykonuje się do około 2 dni przed tym wydarzeniem

 

MASAŻ SPORTOWY PRZED ZAWODAMI

Wykonuje się go na 2 dni przed ważnymi zawodami i aż do dnia zawodów. Masaż ten ma na celu jak najlepsze przygotowanie zawodnika do startu na ważnych zawodach. Ważne jest, żeby masaż obejmował całe ciało. Wykonuje się tutaj spokojny masaż, stosując techniki, mające na celu uspokojenie, zrelaksowanie zawodnika (który narażony jest na wiele stresów związanych z ważnym wydarzeniem sportowym).

 

MASAŻ SPORTOWY STARTOWY

Nazywany jest również masażem mobilizującym lub zapobiegawczym przedstartowym. Wykonywany jest bezpośrednio przed maksymalnym wysiłkiem, więc najczęściej przed startem i najlepiej od razu po rozgrzewce (do kilku minut po). Masaż ten ma na celu rozgrzać mięśnie, a co za tym idzie: zmniejszyć podatność na urazy. W zależności od wysiłku fizycznego, jakiemu poddany jest sportowiec, masaż ten może być powolny i dłuższy lub szybki i energiczny. Często masaż ten ma celu przeciwdziałać „apatii przedstartowej”* lub „gorączce przedstartowej”**.

* ”apatia przedstartowa”
Charakteryzuje się u zawodnika takimi objawami, jak: ospałość, obniżeniem uwagi, niechęcią, obniżeniem reakcji ruchowej.
** ”gorączka przedstartowa”
Zawodnik jest nadmiernie pobudzony, rozproszony, nieuważny, zdenerwowany.

 

MASAŻ SPORTOWY POWYSIŁKOWY

Masaż ten nazywany jest również regeneracyjnym lub między startowym. Wykonywany jest przed masażystę w przerwach pomiędzy kolejnymi startami oraz bezpośrednio po zawodach. Jego zasadniczym celem jest doprowadzenie, w jak najkrótszym czasie sportowca do stanu jak najlepszego. Masaż ten jest krótki, można go powtórzyć nawet do kilku razu dziennie (oczywiście zależy to o d wielu czynników, takich jak: rodzaj aktywności, stopnia obciążenia, i przede wszystkim stanu ogólnego).

 

MASAŻ SPORTOWY PODTRZYMUJĄCO – KONDYCYJNY

Masaż ten wykonywany jest na początku lub na końcu sezonu (w czasie przerwy od regularnych treningów). Ma na celu przygotować i przyzwyczaić zawodnika do wysiłku fizycznego, lub tez po zakończeniu sezonu, gdy zawodnik nie jest obciążony intensywnymi i wyczerpującymi treningami. Głównym celem jest utrzymanie zawodnika w odpowiedniej sprawności fizycznej. Najczęściej jest wykonywany w przerwach pomiędzy regularnymi treningami. Warto, w tym okresie, poza samym masażem, korzystać z innym zabiegów (m.in. z zakresu odnowy biologicznej. Zalecane jest korzystanie z sauny, z pływalni, inne masaże (jak drenaż, masaż izometryczny, kontralateralny, centryfugalny, itd.), okłady parafinowe, kąpiele, elekroterapia, itd.